Dokumenty w podróży, czyli jak nie zostać jeźdźcem bez głowy

Dowolnej wycieczce lub wyprawie wakacyjnej towarzyszą zazwyczaj wielkie emocje i podekscytowanie. Bardzo często sama radość z wyjazdu sprawia, że nie przykładamy większej wagi do spraw wydawałoby się oczywistych, a więc jakich dokumentów w podróży możemy potrzebować. Integracja Polski z Unią Europejską sprawiła, że do wielu krajów europejskich wjedziemy na dowód osobisty, ale aby odbyć podróż poza nasz kontynent z pewnością będziemy potrzebowali paszportu. W jaki sposób powinniśmy zabrać się za odpowiednie przygotowanie pod kontem dokumentów potrzebnych na wyjazd?

Przede wszystkim musimy rozstrzygnąć, czy dowód osobisty pozwoli nam przejść odprawę w miejscu, do którego wybieramy się w podróż. Tutaj z pomocą przychodzą nam czasami witryny linii lotniczych i pozwalają nam upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu. Podczas bookowania biletu da się sprawdzić, czy podróż możemy odbyć na dowód osobisty. Przezorny, zawsze ubezpieczony i dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości, wystarczy odwiedzić stronę polskiego ministerstwa spraw zagranicznych lub stronę ambasady Polski w kraju, do którego lecimy, a tam z łatwością znajdziemy odpowiedź, który z dokumentów tożsamości – dowód, czy paszport – jest nam potrzebny do wyjazdu na wakacje.

Gdy uda nam się już definitywnie określić, jaki dokument uprawnia nas do wjazdu do danego kraju, musimy sprawdzić jeszcze jedną ważną rzecz – okres ważności naszego dokumentu. Jeśli nie chcesz zostać jeźdźcem bez głowy i na lotnisku dowiedzieć się, że nigdzie nie lecisz, bo twój dowód jest nieważny, planuj wakacje odpowiednio wcześnie i sprawdź ważność dowodu osobistego oraz paszportu. Niestety w Polsce czas oczekiwania na nowy dokument lub dokument zastępczy w dalszym ciągu odbiega od oczekiwań obywateli naszego kraju. Właśnie dlatego odpowiednio wczesne zaplanowanie wakacji jest tak ważne. Wydanie dowodu osobistego lub paszportu może potrwać w polskich urzędach do 30 dni.

Brazil

USA

Stany Zjednoczone, to jedno z najciekawszych i najbardziej niebywałych miejsc na ziemi. Sprawdź, co powinien zobaczyć każdy turysta odwiedzający USA.

Full Report


Wyspa Malta

Malutka wyspa Malta znajdująca się na środku Morza Śródziemnego jest jednym z najpiękniejszych oraz najbardziej egzotycznych zakątków Europy.

Full Report

Szukanie


Reklamodawcy